Atrasti du nauji gigantiški virusai

Mokslininkai atrado du naujus virusus, kurie savo dydžiu neprilygsta nei vienam iki šiol atrastam virusui. Jie yra mažos bakterijos dydžio (apie  1 mikrometro ilgio ir 0.5 pločio). Toks atradimas keičia žinias apie virusų įvairovę. Šie virusai yra didesni net už kai kurias eukariotines ląsteles, bei turi unikalius ir labai didelius genomus, kuriuose yra 1.9  ir 2.5 milijono bazių. Tik 7% genų atitinka nustatytas genų duomenų bazes. Mokslininkai paskelbė apie atrastus gigantiškus virusus Liepos 18 d. (2013. Science žurnale) ir pavadino juos „Pandoros virusais„, nes atradimas atvėrė „Pandoros skrynios“ svarbos klausimus. Dabar virusų pasaulis pasidarė dar labiau stebinantis ir galima teigti, kad mes labai daug ko nežinome apie šias struktūras.

Created by Digital Micrograph, Gatan Inc.

Gigantiški virusai atrasti ir pradėti tyrinėti 2003 metais. Iki šiol didžiausias žinomas virusas buvo Megavirus chilensis. Naujai atrasti virusai rasti vandenyje. Vienas iš jų – Pandoravirus salinus – rastas Čilės pakrantės vandenyse. Jo taikiniai yra amebos. Antrasis –Pandoravirus dulcis – rastas Australijoje, Melburno tvenkinyje. Pasak mokslininkų, šie virusai yra plačiai paplitę visame pasaulyje.

Ištyrinėję gigantiškus organizmus mokslininkai nustatė, kad nepriklausomai nuo jų dydžio, jie tikrai priskiriami virusams, nes puola amebas įterpdami savo genomą į užkrėstą ląstelę. Mokslininkai tikisi daugiau sužinoti ištyrę jų neįprastą genomą. Tokie atradimai mokslininkams užduoda daug klausimų, bet tuo pačiu ir pažadina mokslininkų entuziazmą viską išsiaiškinti.

Šaltinis: Nadege Philippe ir kiti  „Pandoraviruses: Amoeba Viruses with Genomes Up to 2.5 Mb Reaching That of Parasitic Eukaryotes“, Science 19 July 2013:Vol. 341 no. 6143 pp. 281-286.

Parengė: BMS

Pasidalinkite šiuo straipsniu

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *