Vėžio gydymas: kaip veikia chemoterapija?

Kas yra chemoterapija?

Chemoterapija – vienas iš vėžio gydymo būdų, kuris, naudojantis vaistais, siekia sunaikinti vėžines ląsteles. Chemoterapija laikoma sistemine terapija, tai reiškia, jog ji gali paveikti viso kūno ląsteles.

Kaip veikia chemoterapija?

Chemoterapijos metu sustabdomas arba sulėtinamas greitai plintančių vėžinių ląstelių dauginimasis ir augimas. Nors vaistų taikinys yra piktybinės ląstelės, tačiau jie taip pat naikina sveikas ląsteles. Sveikų ląstelių sunaikinimas sukelia chemoterapijos šalutinius efektus, kurie dažniausiai pasireiškia nuolatiniu nuovargiu ir silpnumu, pykinimu ir vėmimu, plaukų slinkimu (pav.1).

mesothelioma-chemotherapy

Pav. 1. Chemoterapijos sukeliami šalutiniai efektai: plaukų slinkimas, pūslelės burnoje, pykinimas, diarėja, mažesnis baltųjų kraujo ląstelių skaičius.

Priklausomai nuo vėžio tipo ir jo stadijos chemoterapija gali:

  • Išgydyti vėžį – kai chemoterapija sunaikina visas vėžines ląsteles, jos neaptinkamos kūne ir neatsinaujina.
  • Kontroliuoti vėžį – kai chemoterapija sulaiko vežį nuo plitimo, sulėtina jo augimą ar sunaikina į kitus organus išplitusias piktybines ląsteles.
  • Palengvina vėžio simptomus – kai chemoterapija sumažina navikus, kurie sukelia skausmą.

Kaip chemoterapija yra naudojama?

Kartais chemoterapija naudojama kaip vienintelis vėžio gydymo būdas, tačiau dažniau ji naudojama kartu su operacija, radioterapija. Priklausomai nuo vėžio tipo, gydymas gali būti vienos rūšies vaistais (monoterapija) arba vaistų junginiu (kombinacinė terapija). Chemoterapiniai vaistai gali būti skirtingų rūšių, dažniausiai tabletėmis arba suleidžiant tiesiai į veną. Dažniausiai vaistai skiriami kelis kartus per savaitę arba mėnesį, tai vadinama „chemoterapijos kursu”. Gydymo kursas skirstomas į periodus, kurie vadinami ciklais. Kadangi chemoterapija žudo ne tik vėžines, bet ir sveikas ląsteles, reikalingi poilsio periodai, kad kūnas atsigautų ir toliau gamintų sveikas ląsteles.

Kiek efektyvi yra chemoterapija?

Nors chemoterapija yra plačiai naudojama, jos efektyvumas nėra toks džiuginantis. Mokslininkai, norėdami ištirti chemoterapijos ilgametį efektyvumą, rinko duomenis pagal ligonius, pasveikusius po chemoterapijos ir išgyvenusius bent 5 metus. Tam, kad duomenys būtų tikslesni, juos rinko atskirai Australijoje ir JAV. Ištyrus 22 skirtingos kilmės piktybinių navikų išgydymą chemoterapija Australijoje gautas procentas buvo tik 2,3%, JAV – 2,1%.

Šaltiniai:

  1. http://www.chemotherapy.com/new_to_chemo/what_is_chemo/
  2. http://www.nhs.uk/conditions/chemotherapy/Pages/Definition.aspx
  3. http://www.webmd.com/cancer/questions-answers-chemotherapy
  4. https://www.burtongoldberg.com/home/burtongoldberg/contribution-of-chemotherapy-to-five-year-survival-rate-morgan.pdf
  5. http://www.mesothelioma.com/treatment/conventional/chemotherapy/

Straipsnio autorė: Greta ULINAUSKAITĖ

Straipsnį redagavo: Klaudija DAUGĖLAITĖ

Pasidalinkite šiuo straipsniu

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *