Pagrindiniai vėžio tipai

Pasaulyje yra aptinkama apie 200 vėžio formų. Šiame straipsnyje iš arčiau pažvelgsime į 10 dažniausiai pasitaikančių vėžio tipų.

  1. Nemelanominis odos vėžys. Suragėjusių ląstelių ir bazalinių ląstelių odos vėžys dažnai vadinamas nemelanomiu odos vėžiu. Ši vėžio forma gali vystytis bet kurioje kūno vietoje, tačiau dažniausiai ji aptinkama nuo saulės neapsaugotose odos vietose. Nemelanominis odos vėžys dažniausiai reaguoja į gydymą ir retai išplinta į kitas kūno vietas. Dažniausiai odos vėžiu serga vyresnio amžiaus žmonės ar žmonės su sutrikusia imunine sistema.
  2. Plaučių vėžys. Liga puola ląsteles, esančias plaučių gleivinėje. Pagrindiniai plaučių vėžio tipai: smulkiųjų ląstelių ir nesmulkiųjų ląstelių plaučių vėžys. Šie du pagrindiniai vėžio tipai skiriasi tik tuo, kaip atrodo jų ląstelės per mikroskopą (pav. 1). Didžiausias šios onkologinės ligos rizikos faktorius – tabako rūkymas. Plaučių vėžys yra pagrindinis vėžio tipas, nuo kurio miršta daugiausiai žmonių JAV. Šiuo metu moterų mirtingumas nuo šios ligos kasmet didėja.
pav-1-plauciu-vezys
Pav. 1. Smulkiųjų ląstelių (kairėje) ir nesmukiųjų ląstelių plaučių vėžio ląstelės (dešinėje).
  1. Krūties vėžys. Krūtis yra sudaryta iš liaukų, kurios gaminą pieną. Krūties audinį taip pat sudaro jungiamasis audinys, limfmazgiai ir kraujagyslės. Dažniausia krūties vėžio forma yra latakų karcinoma, kuri prasideda ląstelių kanaluose. Vėžys taip pat gali prasidėti krūties skiltelėse (liaukose) arba bet kuriame kitame audinyje. Tai iki šiol dažniausiai moterims diagnozuojama vėžio forma, einanti po odos vėžio. Nors dauguma krūties vėžiu sergančių pacientų yra moterys, tačiau gali susirgti ir vyrai.
  2. Prostatos vėžys. Prostata yra vyrų reprodukcinės sistemos dalis ir yra randama šalia šlapimo pūslės, priešais tiesiąją žarną. Tarp vyrų tai iki šiol labiausiai paplitusi vėžio forma, einanti po odos vėžio. Beveik visi prostatos vėžio tipai yra adenokarcinomos – vėžys formuojasi ląstelėse, kuriose gaminamos gleivės ir kiti kūno skysčiai. Prostatos vėžys dažniausiai auga labai lėtai ir simptomai greitai nepasireiškia. Anksti diagnozavus ir pradėjus gydyti prostatos vėžį anksčiau nei pasireiškia simptomai, žymiai ilgesnį laiko tarpą išlaikoma gera žmogaus sveikata. Šiuo vėžiu suserga 50 metų ar vyresni vyrai.
  3. Gaubtinės ir tiesiosios žarnos vėžys. Gaubtinė žarna yra storosios žarnos dalis, kurioje skaidomas ir virškinamas maistas suskaidyti ir suvirškinti maistą. Storosios žarnos gale, šalia išangės, yra tiesioji žarna. Taip pat kaip ir prostatos vėžys, storosios žarnos vėžys yra adenokarcinominis. Šios vėžio formos pradžia- polipų augimas gaubtinės ar tiesiosios žarnos vidinėje sienelėje (pav. 2). Kai kurie polipai, bėgant laikui, tampa augliais. Jų pašalinimas gali užkirsti kelią vėžio formavimuisi. Gaubtinės ir tiesiosios žarnos vėžys yra trečiasis vėžio tipas, nuo kurio JAV miršta daugiausiai vyrų ir moterų.
pav-2-gubtines-ir-tiesiosios-zarnos-vezys
Pav. 2. Gaubtinėje ir tiesiojoje žarnoje formuojami polipai.
  1. Šlapimo pūslės vėžys. Dažniausias šio vėžio tipas yra pereinamųjų ląstelių karcinoma, kuri prasideda urotelio ląstelėse, kurios yra išsidėsčiusios šlapimo pūslės viduje. Urotelio ląstelės yra tarpinės ląstelės, kurios sugeba pakeisti formą, kai šlapimo pūslė yra pilna. Rūkydami tabaką žmonės ženkliai padidina tikimybę susirgti šlapimo pūslės vėžiu. Taip pat šia liga įmanoma susirgti paveikus žmogų tam tikromis cheminėmis medžiagomis arba esant lėtinei šlapimo pūslės infekcijai.
  2. Melanoma. Melanoma yra agresyviausia odos vėžio forma. Odos vėžys susidaro melanocitų ląstelėse, kurios gamina rudos spalvos pigmentą – melaniną. Kadangi melanoma yra odoje, kurioje yra gausu pigmento, tai dažniausiai ligos simptomai prasideda nuo apgamų atsiradimo ant odos (pav. 3). Jei ji nėra diagnozuojama anksti, yra didelė tikimybė, kad melanoma pakenks šalia esantiems audiniams ir pasklis į kitas organizmo vietas. Nors tik 2% visų odos vėžių yra melanoma, tačiau jie nusineša daugiausiai gyvybių. Melanoma taip pat gali būti aptinkama ir kitose pigmentuotose kūno vietose, tokiose kaip žarnynas ar akis.
pav-3-melanoma
Pav. 3. Ant odos paviršiaus esantis apgamas, sergant melanoma.
  1. Ne Hodžkino limfoma vadinama didelė grupė piktybinių kraujo onkologinių ligų, kilusių iš limfinės sistemos ląstelių (limfomos). Kadangi limfa yra randama beveik visose kūno vietose, vėžys gali pradėti vystytis bet kur. Ne Hodžkino limfomos tipai yra įvairūs: jie priklauso nuo to, kuri baltoji kraujo ląstelė bus paveikta. Dažniausiai tai būna B kraujo ląstelės, kurios yra atsakingos už organizmo humoralinį atsaką. Šio tipo vėžiu sergantys žmonės dažniausiai pasižymi limfmazgių pabrinkimu, karštligėmis ir svorio netekimu. Šia liga gali susirgti bet kokio amžiaus žmonės ir jos gydymas priklauso nuo vėžio stadijos.
  2. Inkstų vėžys. Inkstas yra porinis organas, esantis skirtingose stuburo pusėse, liemens dalyje ir jo pagrindinė funkcija yra išskirti atliekas iš organizmo šlapimo pavidalu. Pagrindinės vėžio tipo rūšys: inkstų ląstelių vėžys yra labiausiai paplitęs vėžio tipas tarp suaugusių, o Wilms‘ auglys yra labiausiai paplitęs tarp vaikų. Šie vėžio tipai susiformuoja inkstų audinyje, kuriame gaminamas šlapimas. Pereinamojo laikotarpio inkstų vėžys formuojasi organo geldelėse ir šlapimtakiuose (dažniausiai serga suaugusieji). Rūkymas ir tam tikrų vaistų vartojimas ilgą laiką padidina riziką susirgti inkstų vėžiu (pav. 4).
pav-4-inkstu-vezys
Pav. 4. Inkstų vėžiu sergančio žmogaus inkstai
  1. Leukemija. Tai kraujo ląstelių vėžys. Nuo to, kuri kraujo ląstelė taps vėžine, priklausys kuris vėžio tipas išsivystys. Pavyzdžiui, ūminė limfoleukemija yra limfoblastų (baltosios kraujo ląstelės, kovojančios su infekcija) vėžys. Leukemija gali būti lėtinė – lėtai auganti, ligos pradžioje nepastebimi jokie simptomai, ir ūminė – kraujo ląstelės negali tinkamai funkcionuoti ir dėl to greitai atsiranda simptomai. Leukemija dažnai gydoma chemoterapija. Dažniausiai leukemija serga vyresni nei 55 metų suaugusieji. Nuo leukemijos miršta daugiausiai vaikų (iki 20 metų) nei nuo kurio nors kito vėžio tipo.

Lentelėje pateikti 2013 metais Jungtinėje Karalystėje surinkti statistiniai duomenys. Diagramoje nepateikti duomenys apie nemelanominį odos vėžį, nes ši informacija nebuvo surinkta.

diagrama

Šaltiniai:

  1. http://www.everydayhealth.com/cancer/know-the-most-common-types-of-cancer.aspx
  2. http://www.cancer.gov/types/common-cancers
  3. http://www.cancerresearchuk.org/health-professional/cancer-statistics/incidence/common-cancers-compared#heading-Zero

Straipsnio autorius: Domantas ARMONAVIČIUS

Straipsnį redagavo: Klaudija DAUGĖLAITĖ

 

Pasidalinkite šiuo straipsniu

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *