Metastazė: etapai ir mechanizmai

Daugelis žmonių žino, jog pavojingiausia susirgus vėžiu išgirsti, jog vėžys yra išplitęs į kitus audinius ar organus arba, kitaip sakant, metastazavęs.

Metastazė – tai vėžinių ląstelių plitimas iš to organo, kuriame vėžys prasidėjo, į kitas žmogaus kūno vietas.

Pirmiems metastazės žingsniams reikalinga pirminio auglio proliferacija – padidėjęs ląstelių augimas – ir invazija per gretimus audinius. Šis procesas tęsiasi iki tol, kol navikas patenka į kraujagysles ar limfagysles, kuriomis atskiros naviko ląstelės yra nunešamos į kitus organus. Į tolimus organus ląstelės patenka per smulkias kraujagysles, išplinta į gretimus audinius ir susiformuoja naujas navikas antrinėje vietoje.

Metastazinį procesą gerai apibendrina šie žingsniai: atsiskyrusios nuo pirminio naviko, vėžinės ląstelės turi pereiti keletą etapų (pav.1):

 • Pirmiausia jos turi sugebėti atsiskirti nuo pirminio naviko ir patekti į kraują ar limfą.
 • Keliaudamos kraujotakos ar limfine sistema, vėžinėms ląstelėms reikia prikibti prie kraujagyslės ar limfagyslės sienelės ir prasiskverbti į naujus audinius ar organus.
 • Tuomet šios ląstelės turi prisitaikyti prie naujos aplinkos.
 • Navikinės ląstelės taip pat turi išvengti imuninės sistemos atsako.

pav-1-metastazinis-procesas

Pav. 1. Metastazinis procesas. Navikai susiformuoja plaučiuose ir kepenyse.

Metastazė yra sudėtingas procesas, todėl mokslininkai turi keletą modelių jo paaiškinimui. Labiausiai žinomi vėžio plitimo modeliai yra:

 • Progresavimo modelis, kuriuo apibūdinamas procesas, kai pirminė neoplazma (piktybinis audinio augimas) įgauna vis stipresnį metastatinį profilį dėl susikaupusių mutacijų.
 • Susiliejimo modelis. Manoma, jog navikinės ląstelės turi įgauti tam tikras limfoidinių ląstelių savybes (intra- ir ekstravazacija, baltymų degradacija), kad taptų metastatinėmis. Tai įvyksta branduolio DNR patekus į mieloidinės kilmės ląstelę.
 • Genų perdavimo modeliu teigiama, kad susirgimo priežastis – naviko DNR atsiradimas kraujotakoje. Ši DNR, turinti somatinių mutacijų, yra nunešama į antrinę naviko išplitimo vietą – kitą organą. Tuomet naviko DNR yra absorbuojama tolimojo organo kamieninių ląstelių, o tai sukelia tolimesnį naviko vystymąsi.
 • Ankstyvos onkogenezės modelis. Šiuo modeliu aiškinama, kad pirminio naviko metastatinis potencialas, tai yra, kiek navikas yra linkęs metastazuoti į kitą audinį, yra nustatytas anksti naviko vystymęsi, greičiausiai, dėl įvykusių somatinių mutacijų.
 • Genetinio nulėmimo modelis. Tvirtinama, kad bet kurio pirminio auglio metastatinis potencialas priklauso nuo jo genetinio pagrindo. Pavyzdžiui, vieniems žmonėms augliai plinta labiau už kitus dėl struktūrinių polimorfizmų lytinių chromosomų DNR.

Pastebėta, kad dažniausiai pirminiai navikai plinta į tam tikrus organus. Apibendrintas dažniausių pirminių navikų plitimo kelių sąrašas pateikiamas 1 lentelėje. Reikėtų atkreipti dėmesį, jog lentelėje apibūdinamos tik dažniausios metastazės vietos.

1 lentelė. Dažniausi navikų metastazės organai taikiniai.

Kurio audinio navikas Į kurį audinį dažniausiai išplinta
Galvos smegenų Dažniausiai nemetastazuoja, bet plinta pačiose galvos smegenyse.
Gaubtinės ir tiesiosios žarnos Gali metastazuoti į bet kurį organą, dažnai metastazuoja į kepenis ir plaučius.
Gimdos Gimdos vėžys dažniausiai plinta į aplinkinius audinius, pavyzdžiui, makštį. Dažnai išplinta ir į pilvaplėvę, taukinę.
Gimdos kaklelio Šie navikai yra linkę augti pirminio židinio vietoje – dubens srityje. Gali išplisti į makštį, gimdą, šlapimo pūslę ir tiesiąją žarną. Taip pat gali pradėti augti kauliniame audinyje, nugaros smegenų nervuose, išplisti į kepenis ir plaučius.
Inkstų Įaugus į inksto veną, kuria kraujas pašalinamas iš inkstų, gali įaugti į vena cava inferior, kraujagyslę, kuria kraujas patenka į širdį. Gali būti pažeidžiami antinksčiai, o dažniausiai šie navikai išplinta į plaučius ir kaulus.
Kasos Kasos navikai dažniausiai pasilieka pilvo ertmėje ir plinta į gretimus audinius ar kepenis.
Kepenų Dažniausiai neplinta. Jeigu plinta, organai taikiniai yra plaučiai ir kaulai.
Krūties Kaulai yra dažniausia metastazės vieta, gali pažeisti kepenis, plaučius ir smegenis. Ligai progresuojant gali metastazuoti į bet kurį organą.
Limfoma Gali išsivystyti bet kuriame organe. Dažniausiai vystosi limfmazgiuose, blužnyje, kaulų čiulpuose.
Melanoma Gali išplisti į bet kurį organą, tačiau dažnai aptinkama smegenyse, plaučiuose, kepenyse ir kauluose.
Plaučių Plaučių navikai gali išplisti į bet kurį organą. Dažniausiai metastazuoja į antinksčius, kepenis, kaulus ir smegenis.
Prostatos Vėlyvos stadijos prostatos vėžys dažnai plinta į kaulus, rečiau į kitus organus, taip pat ir kepenis bei plaučius.
Stemplės, burnos ir gerklės Navikai dažniausiai lieka toje pačiose vietoje.
Šlapimo pūslės Dažniausiai pasilieka pilvo ertmėje, dažnai perauga į greta esančius audinius, tačiau gali metastazuoti ir į plaučius, kepenis ir kaulus.


Šaltiniai:

 1. http://www.cancer.org/treatment/understandingyourdiagnosis/advancedcancer/advanced-cancer-what-is-metastatic
 2. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2605099/
 3. https://www.cancer.gov/types/metastatic-cancer
Straipsnio autoriai: Skaistė VAITEKŪNAITĖ ir Klaudija DAUGĖLAITĖ

Straipsnį redagavo: Klaudija DAUGĖLAITĖ
Pasidalinkite šiuo straipsniu

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *