Izraelio mokslininkai teigia išradę vaistą išgydantį nuo vėžio

Izraelio kompanija „Accelerated Evolution Biotechnologies“ Ltd. (AEBi) 2019 metų Sausio mėnesį Izraelyje ir JAV išplatino pranešimą apie mokslininkų atradimą, kurio pagalba išgydomas vėžys. Pasak AEBi vadovo Ilan Morad jų produktas – MuTaTo (ang. multi-target toxin) – veikia kaip antibiotikas prieš vėžį. Tai yra prieš vėžį nukreiptų peptidų ir toksino kombinacija kuri specifiškai žudo vėžines ląsteles. Gydymas trunka kelias savaites, neturi arba turi labai minimalų šalutinį poveikį ir yra ženkliai pigesnis nei kiti vaistai nuo vėžio šiuo metu esantys rinkoje. Skamba neįtikėtinai! Tad panagrinėkime detaliau ir pabandykime išsiaiškinti kiek tiesos yra šioje naujienoje.

Spaudos pranešimuose apie mokslinius pasiekimus dažnai naudojamos skambios frazės, kuriomis lengvai pritraukiamas skaitytojo dėmesys. Šiame pranešime rašoma, kad „vaistas bus efektyvus nuo pirmos dienos“, „po metų mes pateiksime į rinką vaistą išgydantį nuo vėžio“. Stengiantis filtruoti komunikacijos kompanijų naudojamas frazes svarbu žvilgtelti giliau ir paieškoti mokslinių faktų pagrindžiančių šiuos skambius teiginius.

Mokslininkų komanda

Šio atradimo pagrindiniai mokslininkai yra Dr. Ilan Morad ir Dr. Hanan Itzhaki. Dr. Morad mokėsi molekulinės biologijos ir biochemijos Tel Avivo universitete ir Harvardo universitete, o Dr. Itzhaki – Hebrew Universitete ir Purdue Universitete Žemdirbystės fakultetuose. Jų skelbiamų publikacijų sąraše yra įdomių mokslinių tyrimų, visgi naujų publikacijų (nuo 2000 metų) sunku atrasti. Mokslininkų bendruomenė suabejojo pranešime skelbiamų tyrimų rezultatais, nes apie juos oficialiose mokslinėse publikacijose informacijos nėra. Nėra ir pačių publikacijų. Tačiau nepulkime iš karto būti kritiški. Mokslininkai galėjo priimti sprendimą nepublikuoti savo mokslinių tyrimų taip apsaugodami savo atradimą nuo kopijavimo. Dr. Morad į šią abejonę atsakė tik tuo, kad mokslinių publikacijų spausdinimo kaštai yra per dideli. Nors mokslininkų komanda daug kelia klausimų, tačiau spaudos pranešimuose kalbama, kad AEBi bendradarbiauja su mokslininkų komanda 2018 metais apdovanota Nobelio premija. Tad likime su pozytyvia abejone, nes iš tiesų vaisto nuo vėžio šiandien reikia daugybei žmonių. Tarptautinės Vėžio Tyrimo Agentūros duomenimis (IARC) 2018 metais užfiksuoti 18 milijonų naujų vėžio sergamumo atvejų. IARC ataskaita teigia, kad 1 iš 5 vyrų ir 1 iš 6 moterų pasaulyje suserga vėžiu.

Vaistas nuo vėžio

Panagrinėkime šią technologiją, kurią aprašo „The Jerussalem Post“, „Forbes“, „U.S. News“ ir kiti leidiniai. Norėtųsi panagrinėti mokslines publikacijas, o ne populiariąją spaudą – deja jų nėra. AEBi mokslinių tyrimų kryptis – naujai sintetinti peptidai – dviejų ar daugiau amino rūgščių junginys. MuTaTo yra kelių vėžio taikinių peptidų kombinacija kurios dėka atpažįstamos vėžio ląstelės, ir stiprus peptidinis toksinas, kuris naikina specifiškai vėžines ląsteles. Pasak Dr. Morad naudojant tris peptidus kaip taikinius ir vieną kaip toksiną, vėžio ląstelės gali būti lengvai atpažįstamos ir sunaikinamos. Kova su vėžinėmis ląstelėmis yra sudėtinga, nes vėžio ląstelės mutuoja, keičiasi jų paviršiaus receptoriai, įsijungia detoksifikacijos mechanizmai. Iš principo vėžys gudrauja, stengiasi išsisukti nuo jam taikomų sunakinimo priemonių. MuTaTo kombinacija, pasak ją sukūrusių mokslininkų, įveikia šią kliūtį, nes vėžinių ląstelių ataka vyksta per tris receptorius. Tokiu būdu užtikrinamas pilnas vėžinių ląstelių sunaikinimas. Visgi, kaip atrinkti tuos tris taikinius? AEBi mosklininkai teigia, kad vaisto gamybai bus naudojama paciento naviko biopsija. Ištyrus navikines ląsteles, taikant peptidų sintetinimo technologiją (pasitelkus bakteriofagus) bus sukuriamas vaistas konkrečiam pacientui.

Peptidų naudojimas gydyme nėra naujiena. Šiuo metu JAV yra registruoti 60 peptidinių vaistų, taikomų įvairių ligų gydymui, pvz. diabeto. Šis Izraelio mokslininkų išrastas vaistas yra tirtas eksperimentiniuose pelių modeliuose. Pasak „Jerussalem Post“ – tyrimas su pelėmis parodė, kad vaisto dėka slopinamas vėžinių ląstelių augimas (aut.past. „slopinamas vėžinių ląstelių augimas“, ne „sunaikinamos vėžinės ląstelės“), o kontrolinės pelės neturėjo jokio šalutinio poveikio. Tai yra visi saugumo ir efektyvumo rezultatai, kurie yra atskleisti. Tad natūraliai kyla klausimas, ar ne per drąsu teigti, kad vaistas išgydys nuo vėžio neatlikus tyrimų su žmonėmis?

Klinikinis vaisto efektyvumas

Klinikiniai, t.y. poveikio žmogui, vaisto tyrimai nėra atlikti. Tai leidžia suabejoti skelbiamai žiniai, kad MuTaTo vaistas iš tiesų išgydo vėžį. Vienerių metų terminas naujo vaisto pateikimui į rinką taip pat yra nerealus. Nepriklausomai ar tai yra JAV, Europos Sąjungos ar Azijos rinka, įprastai vaisto registravimas, kuomet atlikti ikiklinikiniai tyrimai (aut.past. vien tik pelių eksperimentinio tyrimo tikrai neužteks), užtrunka 5-10 metų. Reguliaciniai mechanizmai siekia įrodyti vaisto saugumą ir efektyvumą. Inovatyvios technologijos, kurių efektyvumas yra labai didelis, gali turėti išimčių, dėl kurių šiek tiek gali sutrumpėti vaisto registravimo kelias, tačiau jį praeiti reikia visiems.  Tad vilties tokį vaistą turėti klinikose 2020 metais –  yra realybės neatitinkanti žinia. Aišku, yra kitos rinkos, kuriose reguliacija netaikoma…

Vienas iš klinikinių vaistų tyrimų niuansų yra tas, kad vaistas yra tiriamas konkrečiai ligai, specifinei pacientų grupei. Patvirtinus, pagal tyrimų rezultatus, vaistas ir taikomas tai konkrečiai ligai. Vėžys nėra viena liga. Klinikiniai tyrimai onkologijoje atliekami skirtingų tipų vėžiui: kraujo, plaučių, smegenų, prostatos, kiaušidžių, krūties ir taip toliau. Tai kurį vėžį gydo vaistas? Tokiam individualiam vaistui, kurio paruošimui reikalinga paciento naviko biopsija, gali tekti atlikti ne vieną klinikinį tyrimą.

 

Panašu, kad Izraelio mokslininkų pranešimas spaudai yra labiau susijęs su investicijų pritraukimų į AEBi kitiems vaisto vystymo etapams. Tad skaitant gražias antraštes visada reikėtų pasitikslinti kokia yra žinutės potekstė. Pranešimų apie naujai atrandamus vaistus ar inovatyvias gydymo technologijas yra nuolatos. Ir tai suteikia vilties sergantiems ir visiems, kurie turi riziką susirgti šia klastinga liga. Viltis būtina. Tad tikimės, kad ir šis Izraelio mokslininkų atradimas bus patvirtintas ir iš tiesų išgydys vėžį.

 

Straipsnio autorė: Agnė Vaitkevičienė

 

 

 

Pasidalinkite šiuo straipsniu

One thought on “Izraelio mokslininkai teigia išradę vaistą išgydantį nuo vėžio

  • balandžio 18, 2019 at 5:48 pm
    Permalink

    Vis daugiau ir daugiau mokslininkų iš įvairių šalių stengiasi kovoti su šia siaubinga liga. Reikia tikėtis, kad vieną dieną jiems pavyks.

    Reply

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *