Anti-CD47 antikūnai – naujas būdas kovoje prieš vėžį?
Šiomis dienomis beveik visuose internetiniuose tinklalapiuose, kuriuose yra mokslo skiltis, galime rasti begalę straipsnių su trumpiniu CD47 (Cluster of Differentiation 47), o forumuose netyla diskusijos apie Standfordo Universiteto mokslininkų padarytą atradimą. Taigi, kas tas CD47 arba IAP, kuris sukėlė didelį ažiotažą mokslo pasaulyje?
Kaip visi žinome ir esame skaitę, baltymai, tai viena iš svarbiausių mūsų organizmo medžiagų ir juos galima aptikti visame organizme. Ląstelių paviršiuje randami įvairias funkcijas atliekantys baltymai: vieni iš jų perneša maisto medžiagas į lastelę, kiti sudaro kanalus, baltymų pagalba ląstelės gali atpažinti viena kitą ir tarpusavyje bendrauti. Baltymų ir jų funkcijų yra tiek daug, kad tik maža dalis yra nuodugniai ištirta.
CD47 – baltymas, tiksliau, transmembraninis baltymas koduojamas CD47 geno. Kodėl šis baltymas sulaukė tiek daug dėmesio? Viskas labai paprasta, šio baltymo funkcija yra susijusi su itin opia problema – navikais. Standfordo Universiteto mokslininkai atrado, kad visų rūšių vėžinės ląstelės ant savo paviršių turi didelį kiekį CD47, taigi šio baltymo apsauginis signalas „nevalgyk manęs“ leidžia vėžinėms ląstelėms išvengti imuninės sistemos, augti, piktybėti ir metastazuoti. Padidėjusi CD47 ekspresija buvo aptikta tokiuose skirtinguose vėžio tipuose kaip lėtinė ir ūminė mieloidinė leukemija, ūminė limfoblastinė leukemija, daugybinė mieloma, šlapimo pūslės vėžys ir kt.
Taigi, kaip viskas vyksta? Imuninė sistema saugo mūsų organizmą nuo įvairiausių ligų, infekcijų ir t.t. Ši svarbi sistema turi ląsteles, makrofagus, kurios „suvalgo“ senas arba blogas ląsteles bei organizmui svetimas medžiagas. CD47 baltymas imuninės sistemos ląstelėms duoda signalą, liepia nežudyti/,,nesuvalgyti“ ląstelės ir taip garantuoja apsaugą, kad jos nebūtų sunaikinamos. Taigi, ląstelės, kurios turėtų būti nužudomos, CD47 dėka tampa apsaugotomis. CD47 yra trombospondino-1 receptorius (TSP-1), kuris yra sekretuojamas glikoproteinų ir yra glaudžiai susijęs su angiogeneze. Sąryšis tarp TSP-1 ir CD47 turi įtakos pagrindinėms ląstelių funkcijoms: migracijai ir adhezijai, proliferacijai ir apoptozei. Būtent šiais ypatumais ir pasižymi vėžinės ląstelės.
Mokslininkai atrado, kad užblokavus „nevalgyk manęs“ signalą makrofagai gali sunaikinti vėžines ląsteles. Tyrimai buvo atliekami su pelėmis naudojant anti-CD47 antikūną. Užblokavus „nevalgyk manęs“ signalą makrofagai, kurie buvo prariję vėžines ląsteles, jas pateikia CD8+ T ląstelėms kitaip dar vadinamoms ląstelėms žudikėms. Taigi, ląstelės žudikės sunaikina vėžines ląsteles. Pagrindinis mokslininkų tikslas pritaikyti šį mechanizmą per makrofagus ir T ląsteles vėžio gydymui, tačiau tyrimai buvo atlikti su pelėmis,o norint pritaikyti medicininėje praktikoje reikia sukurti vakciną naudojant anti-CD47 antikūnus.
Straipsnio autorė: Augustė Vadišiūtė