Ką reikia žinoti apie Ebolos virusą

Nuo šių metų kovo mėnesio daugiau nei 3000 žmonių Gvinėjoje, Liberijoje, Nigerijoje ir Siera Leonėje yra užfiksuoti užsikrėtę Ebolos virusu. Tokius duomenis skelbia Pasaulio sveikatos organizacija (WHO), pažyminti, kad tai yra didžiausias užregistruotas šio viruso protrūkis.

grafikas

zemelapis

Ebolos virusas sukelia Ebolos hemoraginė karštinę (dažniausiai vadinama tiesiog Ebola). Tai yra sunki, dažniausiai mirtina liga plintanti per skysčius (seiles, kraują ir pan.). Tai nėra oro būtų plintantis virusas, kaip gripo. Užsikrėsti galima jei sergančio žmogaus skysčiai patenka ant kito žmogaus akių, nosies, burnos. Dauguma šiuo metu Afrikoje užsikrėtusių žmonių užsikrėtė slaugydami savo artimuosius, ruošdami juos laidotuvėms. WHO skelbia, kad šiame viruso protūkyje yra užfiksuotas 51% mirtingumas. Sveikatos priežiūros specialistai, dirbantys Afrikoje ir siekiantis sustabdyti viruso plitimą, taiko pagrindines apsaugines priemones siekiant išvengti užkrato. Visgi virusas ilgai gali išlikti ant paviršių, tokių kaip apsauginės pirštinės ar adatos, todėl toks darbas yra itin pavojingas.

Užsikrėtus Ebolos virusu pirmieji simptomai pasirodo maždaug po 10 dienų. Pirmieji simptomai labai panašūs į gripą – karščiavimas, galvos skausmas. Kartais atsiranda išbėrimų ant kūno. Vėliau sergantis pradeda viduriuoti ir vemti. Pusei susirgusių Ebola prasideda vidinis kraujavimas. Skysčių trūkumas numuša kraujospūdį ir sutrinka širdies, inkstų, kepenų ir kitų organų veikla.

article_img

Šiuo metu virusas plinta itin greitai. Nors ir dedamos itin didelės pastangos sustabdyti proveržį, kol kas Ebola yra sunku kontroliuoti. Viską apsunkinta faktas, kad nuo Eblos nėra jokių efektyvių vakcinų… Iš tiesų mokslininkai tik šių metų rugpjūčio pabaigoje nustatė Eblos viruso kilmę, dabartinio paplitusio viruso mutacijas (Straipsnis). Šis atradimas turėtų padėti mokslininkams kuriantiems vakcinas. O šiuo metu gydytojai naudodami skysčius bei vaistus reguliuojančius kraujo spaudimą,  bando gelbėti tūkstančius žmonių.

Šaltiniai:

1. WHO Ebola response roadmap situation report 1 29 August 2014;

2. The New York Times „What you need to know about Ebola outbrake“ 28 Aug 2014.

Parengė: BMS

Pasidalinkite šiuo straipsniu

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *