Pažangių terapijų era

XIX amžiuje  dideliais žingsniai į priekį medicinoje skverbiasi pažangios terapijos. Įvairus regeneracinės medicinos produktai lenkia standartinių gydymo metodikų efektyvumą ir sparčiai plinta visame pasaulyje. Pažangių terapijų produktų gaminama įvairiom ligoms gydyti, visų išvardinti prireiktų nemažai laiko. Tačiau susipažinti su keletą dažniausiai praktikoje naudojamų pradėkime jau dabar.

biotissues_cellular_product

Net Lietuvoje mokslininkai ir medikai laužo galvas, kaip įgyvendinti vieną ar kitą pažangios terapijos projektą, kurie šiandien kasdieninėje praktikoje taikomi vakarų Europoje ir JAV. Vienas tokių – chondrocitų transplantacija į pažeistą kelio sąnąrį. Chondrocitai, paimti iš paciento sveikos kremzlės, laboratorijoje dauginami ir transplantuojami į pažaidą, esančią to paties paciento kelio sąnaryje. Chondrocitai taip pat gali būti pagaminami iš paciento riebalų. Riebalai yra gausūs kamieninėmis ląstelėmis, kurios nesudėtingai diferencijuojasi į chondrocitus.

clip_image001

Kitas pažangios terapijos produktas – dendritinių ląstelių vakcina. Ši vakcina gaminama naudojant paciento, sergančio vėžiu, auglio ląsteles ir kraujyje esančius monocitus. Laboratorijoje monocitai auginami ir diferencijuojami į dendritines ląsteles. Šios apauginamos vėžinių ląstelių antigenais ir suleidžiamos atgal į pacientą. Gudrios, apmokytos dendiritinės ląstelės išbudina paciento imunines sistemos ląsteles, kurios puola konkrečias piktybines ląsteles esančias žmogaus organizme. Procesas vyksta panašiai, kaip dresuotam šuniui duoti pauostyti plėšiko drabužio skiautę, šis puola ieškoti jo pėdsakų. Dažnai plėšikas yra sulaikomas. Toks pažangios terapijos produktas žmonių, sergančių įvairiais solidiniais navikais, gydymui taikomas jau ne pirmus metus. Atliekama eilė klinikinių tyrimų tiriančių vakcinos efektyvumą.

dendrritic20cell1.18611747

Mezenchminės kamieninės ląstelės žmogaus organizme gali būti išskiriamos iš kaulų čiulpų, virkštelės kraujo ar net riebalinio audinio. Vienas iš pažangios terapijos taikinių – „šeimininko prieš transplantą“  liga (GVHD), kuri  pasireiškia kaip komplikacija po alogeninės  ląstelių transplantacijos, pvz. kaulų čiulpų transplantacijos. Jos metu recipiento imuninės sistemos ląstelės transplantuotas ląsteles (donoro) atpažįsta kaip svetimas ir puola jas naikinti. Šį liga pasireiškia iki 50% pacientų, kuriems yra atlikta transplantacija, o retais atvejais pasitaiko ir po kraujo perpylimo.  Sergant šia liga, priklausomai nuo jos lygio išgyvenamumas yra 5-80%. Siekiant išvengti GVHD, atliekamas donoro ir recipiento suderinamumo tyrimas (HLA), kaip alternatyva taikoma virkštelės kraujo kamieninių ląstelių transplantacija, naudojami vaistai, arba atliekama mezenchiminių kamieninių ląstelių transplantacija. Mezenchminės kamieninės ląstelės yra išskiriamos, dauginamos ir suleidžiamos pacientui –  tai pažangių terapijų produktas. Šio gydymo pagalba pagerinamas išgyvenamumas po įprastos kraujodaros kamieninių ląstelių transplantacijos gydant kraujo ligas.

stem-cell-transplantation

Pažangių terapijų produktai jau dabar gaminami Europos Sąjungos šalyse ir JAV. Įvairios organizacijos atlieka šių produktų saugos ir kokybės reguliavimą, klinikiniai tyrimai nustato jų efektyvumą. Šiandien šis terapijos būdas, dar vadinamas – individualia terapija – taikomas konkrečiam pacientui naudojant jo audinius ir ląsteles. Tokiu būdu pažangios terapijos produktai ne tik orientuoti į naujus mokslo pasiekimus, bet ir į individualizuotą gydymo būdą pritaikytą konkrečiam pacientui pagal jo ligą.

Šaltiniai: nurodyti straipsnyje (nuoroda)

Autorius: BMS

Pasidalinkite šiuo straipsniu

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *