Genetiškai modifikuotos pelės atskleidžia gyvenimo be skausmo paslaptį

Žmonės, gimę su reta genetine mutacija, negali jausti skausmo, tačiau bandymai atkurti šį poveikį psichotropinėmis medžiagomis davė stebėtinai mažus rezultatus. Naudodami modifikuotas peles, turinčias tą pačią retą mutaciją, pasaulyje žymūs Londono universiteto (UCL) mokslininkai, finansavimą gavę iš Medical Research Council ir Welcome Trust įstaigų Jungtinėje Karalystėje, atrado neskausmingumo receptą.

Pele
Pav. 1. Tyrimui naudota pelė Londono universiteto laboratorijoje.

Kanalai, atsakingi už signalų perdavimą per nervinių ląstelių membranas, yra gyvybiškai svarbūs nervų sistemoje. 2006 metais buvo įrodyta, kad natrio signalas Nav1.7 yra ypač svarbus skausmo signalo perdavime, todėl žmonės, gimę su neveikiančiu signalu, nejaučia skausmo. Blokuojantys šį signalą vaistai jau yra išrasti, tačiau jų efektyvumas yra labai silpnas.

Naujausi tyrimai atskleidė, kad pelės ir žmonės, kuriuose neveikia anksčiau minėtas natrio kanalas, taip pat sintetina daug daugiau opioidinių peptidų – anestetikų, slopinančių centrinę nervų sistemą, dėl ko ir nejuntamas skausmas.

Norint išsiaiškinti, opioidinių peptidų svarbą nejautrai, mokslininkai įleido naloksono (sintetiniai vaistai, panašūs į morfiną) pelėms be Nav1.7 signalo ir pastebėjo, kad jos pradėjo justi skausmą. Tuomet jie davė naloksono 39 metų moteriai su jau minėta reta genetine mutacija ir ji taip pat pradėjo justi skausmą pirmą kartą gyvenime.

Plataus spektro natrio kanalų blokatoriai naudojami kaip anestetikai, bet jie netinkami lėtiniam skausmui malšinti, nes sukelia visišką kūno nutirpimą ir daugelį kitų šalutinių efektų. Priešingai, žmonės, gimę su nefunkcionuojančiu Nav1.7 signalu vis dar normaliai jaučia nesukeliančius skausmo prisilietimus ir vienintelis žinomas šalutinis efektas yra uoslės praradimas.

Opioidiniai analgetikai, tokie kaip morfinas, yra veiksmingos medžiagos malšinti skausmui, bet ilgalaikis vartojimas gali sukelti priklausomybę ir toleranciją. Kai kūnas pripranta prie vaisto, reikalingos didesnės dozės, norint sukelti tokį patį efektą. Tai lemia sunkesnius šalutinius efektus ir, galiausiai, vaistas nustoja veikti.

Fiziologiniai eksperimentai parodė, kad transgeninių pelių nervų sistema sulaiko dvigubai daugiau natūraliai gaminamų opioidų, lyginant su nemodifikuotomis pelėmis iš to pačios vados.

„Mūsų gauti rezultatai dar kartą patvirtina transgeninių pelių modelių klinikinę svarbą kaip priemonę gydant žmogaus ligas“, – sako profesorius John Wood. „Pelių tyrimai mums parodė, kas vyksta nervų sistemoje, atvedusioje mus prie skausmo nejutimo. Mūsų gauti rezultatai gali būti pritaikyti tiesioginiam naudojimui žmogaus organizme, kas buvo patvirtinta su skausmo nejaučiančiu pacientu. Be darbo su transgeninėmis pelėmis, visa tai būtų neįmanoma ir mes vis dar nežinotume, kaip pakartoti šį poveikį siekiant padėti žmonėms, kenčiantiems lėtinį skausmą“.

Šaltinis:

https://www.ucl.ac.uk/news/news-articles/1215/041215-transgenic-mice-painless-life

Straipsnio autorius: Domantas ARMONAVIČIUS

Straipsnį redagavo: Klaudija DAUGĖLAITĖ

Pasidalinkite šiuo straipsniu

2 thoughts on “Genetiškai modifikuotos pelės atskleidžia gyvenimo be skausmo paslaptį

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *