E. coli: ideali transporto priemonė naujos kartos vakcinoms?

Dauguma žmonių sutriktų vien pagalvoję apie E. coli bakterijos nurijimą. O kas, jei ši grėsmingai atrodanti bakterija galėtų būti panaudota kovai su ligomis?

Mokslininkai eksperimentuoja su negrėsmingomis E. coli atmainomis – taip, didelė dalis E. coli bakterijų yra visiškai nepavojingos ir svarbios sveiko žmogaus virškinimui. Išrasta E. coli varoma kapsulė, skirta padėti naujos kartos vakcinoms atlikti veiksmingesnį ir efektyvesnį darbą, nei  šiandienos skiepai.

160701183554_1_540x360

Tyrimas, aprašytas žurnale ,,Science Advances”, pabrėžia kapsulės sėkmę kovojant su pneumokokų sukeltomis ligomis – infekcijomis, kurios gali sukelti pneumoniją, sepsį, ausų infekcijas ir meningitą.

Blaine A. Pfeifer, mokslų daktaras, Buffalo universiteto chemijos ir biologijos inžinerijos docentas sako: ,,Tai, ką jūs girdite apie E. coli, šiek tiek prieštarauja sveikam protui. Yra daug bakterijos atmainų, kurių dauguma yra visiškai įprastos mūsų organizme ir kurios turi didelį potencialą kovai su ligomis.”

B. A. Pfeifer yra tyrimo bendraautorius kartu su savo buvusiu studentu Charles H. Jones, mokslų daktaru, kuris siekia komercializuoti biotechnologiją ir tapti Buffalo padalinio – New York‘e įsikūrusios naujos įmonės – Abcombi Biosciences, vadovu. Transporto kapsulės branduolys, kurį sukūrė ši komanda, yra nekenksminga E. coli bakterijoms. Bakteriją mokslininkai apgaubė sintetiniu polimeru – vadinamu poli (beta amino esteriu) – kuris primena grandininę tvorą.  Teigiamai įkrautas polimeras kartu su neigiamai įkrauta bakterijos ląstelės sienele, sukuria naują hibridinės kapsulės rūšį.

Norėdami išbandyti kapsulę, mokslininkai įdėjo baltyminio pagrindo vakciną, skirtą kovoti su pneumokokinėmis infekcijomis. Atlikus bandymus su pelėmis, rezultatai buvo įspūdingi. Kapsulės hibrido dizainas suteikia:

  • Pasyvių ir aktyvių specifinių imuninių, vadinamų antigeną pateikiančių ląstelių taikymą, kurios sukelia imuninį atsaką.
  • Natūralias ir kelių komponentų adjuvanto savybes, kurios stiprina organizmo imuninį atsaką.
  • Dvigubą viduląstelinį pristatymo mechanizmą, nukreiptą į tam tikrą imuninį atsaką.
  • Sinchronizuotą komponentų (antigenų) gamybą, reikalingą vakcinai.
  • Stiprias vakcinacijos apsaugos galimybes prieš pneumokokų sukeltas ligas.

Taip pat santykinai nebrangu sukurti ir lanksčias kapsulės naudojimo sąlygas.  Pavyzdžiui, ji gali būti panaudota kaip įvedimo priemonė, skirta vėžio gydymui, virusinėms infekcijoms ir kitoms ligoms.

Šaltinis:

https://www.sciencedaily.com/releases/2016/07/160701183554.htm

Straipsnio autorė: Laura SONGAILAITĖ

Straipsnį redagavo: Milda GRITĖNAITĖ

 

Pasidalinkite šiuo straipsniu

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *