Apžvalga: Lietuvoje veikiantis biotechnologijų verslas iš arčiau
Lietuvoje biotechnologijų sektorius yra sparčiai besivystantis, neatsiliekantis nuo pasaulio, sukuriantis ir gaminantis naujus produktus, daugiausia eksportuojantis savo produktus į užsienį. Apie tai, kad gyvybės mokslai mūsų šalyje turi didelės perspektyvos, galime matyti įvairiose publikacijose spaudoje, o žvilgtelėjus į skaičius (nuo 2010 m. stebimas 14 proc. augimas kas metus, 70 proc. sudaro eksportas, rinkos vertė siekia beveik 600 milijonų eurų), jie tik patvirtina šį faktą. Lietuvoje itin daug dėmesio spaudoje sulaukia jaunieji mokslininkai, kurie po stažuočių užsienyje grįžę į mūsų šalį kuria ir stiprina tiek fundamentinių, tiek taikomųjų biomedicinos mokslų sritis. Didžiuodamiesi, kad mūsų šalyje veikia ne viena biotechnologijų kompanija, norėtume pristatyti keletą jų, kurios specializuojasi biomedicinos srityje.
Lietuvoje yra apie 10 biotechnologijų kompanijų, iš kurių kelios yra lyderiaujančios šioje srityje. Viena iš lyderių – „Thermo Fisher Scientific Baltics“. „Thermo Fisher Scientific“ yra didžiausia pasaulio bendrovė, siūlanti prekes ir paslaugas mokslui. Lietuvoje esantis šios kompanijos padalinys buvo įkurtas 2010 metais, JAV kompanijai įsigijus tarptautinį holdingą „Fermentas International“. Bendrovėje šiuo metu dirba 730 darbuotojų, iš jų 100 tyrėjų dirba Mokslinių tyrimų ir eksperimentinės plėtros centre. Tai vienas iš didžiausių privačių tyrimų centrų Baltijos šalyse. Tyrėjai vykdo fundamentinius ir taikomuosius mokslinius tyrimus. Centras taip pat yra atsakingas už eksperimentinę plėtrą, t.y., mokslinių tyrimų pasiekimų pavertimą numatomais gaminti ir pardavinėti naujais ar pagerintais biotechnologijų produktais. „Thermo Fisher Scientific“ bendradarbiauja su Lietuvos ir užsienio mokslo institucijomis. Itin glaudžius ryšius kompanija palaiko su Vilniaus universiteto Gyvybės mokslų centru, sukuria daug praktikos galimybių Lietuvos studentams. Be abejo, tai yra ir didžiausias biomedicinos mokslų studijas baigusių specialistų darbdavys.
„Biotechpharma“ yra mokslinių tyrimų ir eksperimentinės plėtros centras, vykdantis užsakomuosius vaistinių preparatų tyrimus ir gamybą. Ši kompanija Lietuvoje buvo įkurta 2004 m. Šiuo metu įmonėje dirba 126 darbuotojai, kurie specializuojasi biofarmacijos, biochemijos, genų inžinerijos ir kitose srityse. Pasak jų direktoriaus, vieno iš biotechnologijų verslo pradininkų Lietuvoje prof. Algirdo Bumelio, įmonės „Biotechpharma“ eksportas sudaro 100 proc. jų apyvartos. Tad viskas, kas pagaminama šioje kompanijoje, nepanaudojama Lietuvoje. Ši situacija gali pasikeisti – „Biotechpharma“ planuoja Lietuvoje atidaryti rekombinantinių medicininių produktų fabriką „Celltechna„. Žinoma, tam reikės nemažai investicijų, tačiau jei šis projektas būtų įgyvendintas, Lietuva galėtų tapti stipria konkurente kitoms šalims biotechnologijų sektoriuje.
Lietuvoje veikia keletas farmacijos kompanijų, kurios kuria ir gamina unikalius produktus. Viena tokių yra „Aconitum„. Šiuo metu ši kompanija yra augalinių vaistų ir maisto papildų gamybos lyderė Lietuvoje. Ją stengiasi pasivyti „Innovative Pharma Baltics„, kurianti fitoterapinius produktus iš vaistinių augalų. Abi šios kompanijos aktyviai vykdo eksportą, bet tuo pačių jų produktų galima rasti ir mūsų vaistinėse.
1988 metais kompanijos „Biocentras“ bakteriniai preparatai pirmą kartą buvo panaudoti naftai valyti Onegos ežere, Rusijoje. Ši kompanija Lietuvoje vis dar aktyviai atlieka mokslinius tyrimus ir eksperimentus bei vysto naujus biologinius produktus ir technologijas. 2003-2009 m. dėl įmonės darbo pastangų buvo išvalyta 21 600 tonų naftos AB „Mažeikių nafta“ teritorijoje. „Biocentras“ yra pelnęs daugybę apdovanojimų bei turi daug patentuotų technologijų.
Reikėtų paminėti, kad Lietuvoje veikia ir kelios jaunos bei perspektyvios įmonės, kurios kuria ir gamina unikalius produktus: „Ferentis“, „Froceth“, „Diagnolita“. Tai ne visos inovatyviosios jaunos įmonės, veikiančios biotechnologijų srityje, tačiau jų kuriami produktai išties yra unikalūs. Pavyzdžiui, „Ferentis“ kuria peptidinius junginius ir karkasus, kurie gali būti naudojami audinių inžinerijoje ir regeneracinėje medicinoje. Vienas iš jų originalių produktų – dirbtinė akies ragena. Įmonė „Froceth“ yra vienintelė pažangių technologijų įmonė Baltijos šalyse, kurianti ir gaminanti žmogaus ląstelių pagrindu gaminamus preparatus konkretaus paciento ligai gydyti, pavyzdžiui, vėžiui, kremzlinio audinio regeneracijai, kraujagyslių tinklo regeneracijai, išsėtinei sklerozei ir t.t. „Diagnolita“ kuria inovatyvius medicininės molekulinės diagnostikos testus. Taip pat ši įmonė yra sukūrusi biožymenų nustatymo šlapime technologiją, kuri naudojama tiriant dėl prostatos vėžio.
Iš tiesų Lietuvoje gyvybės mokslų sektorius dar tik pradeda augti. Netrukus prie jo prisijungs ir savo naujas idėjas bei produktus atneš nauja mokslininkų karta, kuri daro stebuklus universitetų laboratorijose. Visas tiek aukščiau paminėtas kompanijas, tiek akademines mokslo įstaigas sieja bendradarbiavimas, bendri projektai tarpusavyje bei su žymiausiais užsienio mokslininkais, universitetais bei privačiomis kompanijomis.
BMS