Elektros impulsų terapija arba elektrošokas, kas tai?
Išgirdus žodį – elektrošokas, galvoje iškyla nemalonūs vaizdai. Turbūt daugelis yra matę filmų, kai ligoninėje pacientams daro elektrošoką, bet ar kada susimastėme kas tai yra iš tiesų ir kodėl tokios procedūros yra taikomos?
Pirmiausia, reikia suprasti kaip veikia elektros impulsų terapija arba sutrumpintai – EIT. EIT sukelia traukulių priepuolį, kai per galvą leidžiama elektros srovė pateikia smegenims pakankamą elektronų skaičių su reikiamu energijos kiekiu, kad vyktų sinchroniška optimalaus neuronų skaičiaus aktyvacija. Tai perkrauna žmogaus smegenis, tarsi paspaudus mygtuką perkrauname savo kompiuterį. Kaip bebūtų apmaudu, tačiau mokslininkai tiksliai dar nežino kokius konkrečius pokyčius smegenyse sukelia elektros srovė.
Vykdant šią procedūrą yra perduodami trumpi, nuo 0,5-1msek. elektros impulsai, tokie impulsai vadinami trumposiomis stačiakampio pulso bangomis. Darant EIT galima parinkti skirtingą elektros įtampą, priepuolio trukmę, kuri taikoma efektyviausiai atsižvelgiant į paciento klinikinius duomenis ir būklę. Elektros srovė patenka į smegenis prie galvos prilietus elektrodus, dažniausiai yra dedami du elektrodai smilkininėse srityse. Vykdant šią terapiją, pacientas nejaučia skausmo ir jo neištinka stiprūs raumenų traukuliai, nes ligonis yra užmigdomas, maždaug dešimčiai minučių, ir jam suleidžiama miorelaksantų. Reikia pabrėžti, jog vykstant elektros impulsų terapijai, dalyvauja anesteziologas ir psichiatras, tai tarsi maža operacija.
Filmuose elektros impulsų terapija dažniausiai taikoma kaip bausmė pacientas, tačiau tai – visiška netiesa. Ši procedūra yra skiriama psichiatrų, kaip labai efektyvus metodas gydyti sunkios depresijos, manijos ar netgi šizofrenijos atvejus. Pagrindinis kriterijus, skiriant EIT procedūrų ciklą, tai atsparumas medikamentiniam gydymui arba esant kritinei paciento psichinei būklei. EIT padeda apie 85% pacientų, ypač tiems, kurie turėjo riziką savižudybei.
Be abejonės, kaip ir kiekvienas gydymo būdas, taip ir šis – turi trūkumų. Ir dažnai dėl savo pašalinių poveikių, EIT skaitomas kaip gana kontraversiškas gydymo metodas. Vienas iš daugiausiai diskusijų keliančių poveikių yra laikinas atminties praradimas. Taip pat EIT ligonius išgydo ne visam laikui ir po kurio laiko ligos požymiai gali atsinaujinti, tad žmonėms, kuriems taikoma ši terapija, gali reikėti ją kartoti.
Šaltiniai:
- American Psichyatric Association. The Practice of Electroconvulsive Therapy: Recommendations for Treatment, Training, and Privileging. Second Edition, 2001
- Lisanby S. Electroconvulsive Therapy for Depression. The New England Journal of Medicine, 2007;357:1939-45.
- Mankad M, Beyer J, Weiner R, Krystal A. Clinical Manual of Electroconvulsive Therapy, 2010
- O’Connor D, Gardner B, Presnell I, Singh D, Tsanglis M, White E. The effectiveness of continuation-maintenance ECT in reducing depressed older patients’ hospital re-admissions. Journal of Affective Disorders 2010; 120: 62–66
- Sackeim H, Prudic J, Fuller R, Keilp J, Lavori P, Olfson M. The Cognitive Effects of Electroconvulsive Therapy in Community Settings. Neuropsychopharmacology 2007; 32: 244–254
Parengė: Giedrė Stripeikytė